מה זה הטסה רפואית?

כל מה שצריך לדעת בשביל להיות רגועים

מה זה הטסה רפואית?

כל מה שצריך לדעת בשביל להיות רגועים

medassis-line-art

הטסה רפואית - מכל הסיבות שבעולם

כולנו רוצים ליהנות ולבלות כשאנחנו בחופשה ברחבי העולם, אולם לפעמים לא הכול הולך חלק. אנחנו עלולים להיפצע, לחלות, להיעקץ על ידי בעל חיים ארסי ועוד. אנחנו לא אוהבים לחשוב על זה, אבל ככל שנהייה יותר מוכנים כך נוכל להיות גם יותר רגועים.

הטסה רפואית או טיסה רפואית היא דרך מהירה להעביר חולה או פצוע ממדינה למדינה. הטסה רפואית תמיד מותאמת למצב המטופל ובהתאם להמלצות הרופא המלווה. הטסה רפואית יכולה להתבצע בעזרת אמבולנס אווירי, פינוי אווירי, מטוס פרטי או הטסה במטוס מסחרי – ותמיד מלווה בצוות רפואי מקצועי וציוד מציל חיים.

מדוע נעזרים בהטסה רפואית:

הראשונה היא במקרים בהם אנחנו נמצאים במדינות שבהן רמת הרפואה אינה גבוהה, שלא לומר נמוכה. במקרים כאלה ישנו הבדל של חיים ומוות בין טיפול שנקבל ממערכת הרפואה המקומית לבין הטיפול שנקבל כאשר נחזור לארץ.

הסיבה השנייה היא העובדה שגם במקרים שנדרש פינוי רפואי מוטס גם ממדינות שבהן רמת הרפואה גבוהה כמו בארץ ולעתים אף יותר ישנם גורמים אחרים שבגללם חשוב לבצע את הפינוי הרפואי: עלויות עצומות של השירות הרפואי במדינות מסוימות, הצורך בטיפול ארוך שלא מאפשר תמיכה רצופה של המשפחה והחברים שלא יכולים לעבור לחודשים רבים לחו"ל.

הסיבה השלישית להטסה רפואית היא במקרים בהן יש להטיס חולה שמצבו הרפואי אינו מאפשר טיסה מסחרית רגילה לצורך טיפול או ניתוח שאין אפשרות לבצע בארץ.
בכל המקרים האלה ובעוד מקרים נוספים אנחנו בוחרים באפשרות של הטסה רפואית לארץ או ממנה.

medassis-line-art
הטסה רפואית - אמבולנס אווירי
medassis-line-art

כיצד מתבצעת הטסה רפואית:

ישנן מספר אפשרויות להטסה רפואית על יתרונותיהן וחסרונותיהן:

אמבולנס אווירי:
מטוס שמתפקד אך ורק כאמבולנס ממש כמו מכונית שעברה הסבה. האמבולנס האווירי משמש אך ורק לצורך טיסה רפואית.
יתרונות: רמת המיכשור וההתאמה המושלמת למשימה.
חסרונות: אין אמבונלנסים אוויריים רבים ולכן המטוס לא תמיד זמין.

פינוי אווירי במטוס פרטי:
במקרה זה מדובר במטוס פרטי או אפילו במטוס מסחרי שטס במיוחד טיסה רפואית. לא כחלק מטיסה מסחרית אלא שהמטוס טס ריק (חוץ מהמטופל ואנשי הצוות והרפואה) וחוזר רק עם המטופל שזקוק להטסה רפואית.
יתרונות: כל מטוס כמעט יכול להתאים למשימה
חסרונות: מידת ההתאמה להטסה רפואית אינה מלאה כמו במקרה של אמבולנס אווירי

הטסה רפואית במטוס מסחרי:
במקרה זה לצורך הטסה רפואית שוכרים מחברת תעופה שטסה בטיסה רגילה, שאינה טיסה רפואית בלבד, מספר מושבים בירכתי המטוס, מפרקים אותם וממקמים שם את המטופל שצריך פינוי. מפרידים אותו משאר הנוסעים באמצעות וילון לצורך פרטיות וסודיות רפואית.
יתרונות: היות שהמטוס טס בכל מקרה העלות לא גבוהה כמו טיסה פרטית או אמבולנס אווירי
חסרונות: מרחב הטיפול קטן ופחות נוח.

medassis-line-art

לסיכום: כולנו מקווים שלעולם לא נזדקק להטסה רפואית או פינוי אווירי, ושכל הנסיעות לחו"ל יעברו בנעימים ללא אירועים בעייתיים. עם זאת, אם חס וחלילה נזדקק לאמבולנס אווירי או לכל אחד מהפתרונות שציינו, כדאי שנכיר את האפשרויות על מנת לבחור את המתאימה והטובה ביותר. רק בריאות ונסיעה טובה!